Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dworzanin polski - streszczenie

swojego pana, zaś dobry dworzanin tak. Ponadto powinien on być człowiekiem o nienagannej moralności – dobrym i uczciwym.

Ważną kwestią jest również odpowiedni strój – najlepiej jak najbardziej polski. Kolejnym przymiotem dworzanina jest jego gotowość do bycia szczerym przyjacielem. Myszkowski wspomina również o grze w karty i w kości – człowiek dworu nie powinien grywać jedynie dla pieniędzy. Grą rozwijającą umysł są natomiast szachy.

Rozmowa schodzi również na temat kobiet, którym pan Bojanowski zarzuca, że są niemądre i kochają tych mężczyzn, jakich miłują ich przyjaciółki. Temat ten wzbudza wiele śmiechu i każdy z panów przytacza jakąś anegdotę na temat kobiet. Następnie zaś wszyscy popisują się swoim dowcipem. Na przykład o biskupie Zebrzydowskim, którego kapelan, ksiądz Wysocki, był bardzo złośliwy. Któregoś dnia dostał owrzodzenia twarzy, kiedy biskup zapytał go, co się stało, stojący obok pan Lakiński odpowiedział, że stawiano księdzu bańki, aby wyciągnąć złe słowa.

Księga III

Trzeci dialog dotyczy idealnej „dwornej pani”. Prym wiedzie tym razem pan Kostka, miłośnik kobiecych wdzięków. Niektórzy orzekają, że białogłowa powinna wykazywać się analogicznymi cechami jak dworzanin. Pan Kostka jednak uważa, że kobieta powinna różnić się od mężczyzny – zarówno aparycją, jak i manierami i zachowaniem. Powinna szczycić się szlachectwem i dobrymi obyczajami, umieć żartować, natomiast unikać kłamstwa, kłótliwości i obmowy innych. Nade wszystko zaś musi być urodziwa, ponieważ w wypadku kobiety brak piękności stanowi poważną wadę. Ponadto powinny cechować ją mądrość, dobroć i skromność. Białogłowa musi również umieć zadbać o domowe ognisko: męża i dzieci. Jako „dworna pani” musi również umieć zabawiać gości interesującą rozmową. Jeśli czegoś nie wie, powinna to ukrywać. Szczegółowo