Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dworzanin polski - streszczenie

też zajmują się panowie niewieścią garderobą (jej dopasowaniem do danej figury).

Mowa jest o tym, że kobieta powinna też dużo czytać i interesować się muzyką. Tę myśl Kostki gani pan Bojanowski, który powątpiewa w kobiecą inteligencję. Twierdzi nawet, że narodziny kobiety są zawsze swoistą pomyłką natury, a one same są niedoskonałe i nic tego nie zmieni. Nie zgadza się z tym pan Kostka, który widzi przytacza wiele przymiotów kobiecych, jakich mężczyźni są pozbawieni: gospodarność, umiejętność zajmowania się dziećmi. W historii zaś zdarzały się przypadki, kiedy białogłowy rządziły całymi królestwami i toczyły wojny. Kobiety i mężczyźni są dla siebie stworzeni i nawzajem się uzupełniają.

Kostka przytacza również przykłady sławnych kobiet, które wykazały się mądrością i odwagą (np. Aleksandra, żona króla żydowskiego lub Kammie, żonie Synata). Mówi również o kobietach Trojańskich, dzięki którym doszło do powstania Rzymu. Wspomina też np. Wandę-Polkę.

Na koniec mężczyźni rozmawiają o blaskach i cieniach miłości, przytaczając różne anegdoty na ten temat. Okazuje się, że w miłości kobiety mają władzę nad mężczyznami. Kostka zachęca swoich towarzyszy do lektury Owidiusza. Bojanowski natomiast zarzuca kobietom nadmierną zazdrość.

Księga IV

Księga czwarta rozpoczyna się wzmianką autora na temat dalszych losów rozmówców. Otóż, wkrótce po tym spotkaniu zmarli: Aleksander Myszkowski, Andrzej Kostka orz pan Lupa Podlodowski. Potem zaś zmarli biskup Maciejowski, pan Bojanowski (nazywany polskim filozofem), pan Derśniak-poeta. Na końcu zaś śmierć dosięgła pana Kryskiego i Wapowskiego oraz Stanisława Maciejowskiego.

Głównym mówcą podczas czwartego spotkania jest pan Wapowski, który ma nakreślić główne cele życiowe doskonałego dworzanina. Otóż, głównym celem dworzanina powinna być